US 22 over Rattlesnake CR
Fair Condition60 years old3,576 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Fayette |
| Location | 5.38 Mi. S. Of Us35 |
| Carries | US 22 |
| Crosses | Rattlesnake CR |
| Coordinates | 39.50543, -83.55515 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.6 ft (52.9 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 708.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,576 (2015) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2400030 |