US 3 Nh 11 over Nh 11a
Fair Condition61 years old9,349 vehicles/day
Location
| State | New Hampshire |
| County | Belknap |
| Location | 0.7 Mi From Laconia Tl |
| Carries | US 3 Nh 11 |
| Crosses | Nh 11a |
| Coordinates | 43.53132, -71.44227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.4 ft (24.8 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 377.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,349 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 009101600005300 |