US 301 NB over Scott Run
Good Condition8 years old15,312 vehicles/day
Location
| State | Delaware |
| County | New Castle |
| Location | South Of St. Georges |
| Carries | US 301 NB |
| Crosses | Scott Run |
| Coordinates | 39.53569, -75.64922 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 558.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,312 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 47 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1432 084 |