US 36 E over North Fk Salt Rvr
Good Condition19 years old3,911 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Shelby |
| Location | S 9 T 56 N R 9 W |
| Carries | US 36 E |
| Crosses | North Fk Salt Rvr |
| Coordinates | 39.66832, -91.90306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 448.8 ft (136.8 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1696.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,911 (2024) |
| Truck Traffic | 46% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32038 |