US 395 (hwy 054) over Uprr
Fair Condition75 years old7,968 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 6.1 Mi. North Jct. I-84 |
| Carries | US 395 (hwy 054) |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 45.82499, -119.27317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Area | 1068.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,968 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 07367A054 00684 |