US 395 over I 80
Good Condition57 years old115,000 vehicles/day
Location
| State | Nevada |
| County | Washoe |
| Location | Reno |
| Carries | US 395 |
| Crosses | I 80 |
| Coordinates | 39.53719, -119.78792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 247.0 ft (75.3 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 2161.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115,000 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I1086 |