US 71 Sec.05-11.27 over Little Bellville Creek
Fair Condition92 years old4,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Sevier |
| Location | 1.4 M S Of Lockesburg |
| Carries | US 71 Sec.05-11.27 |
| Crosses | Little Bellville Creek |
| Coordinates | 33.94408, -94.17514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 152.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,600 (2018) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001869 |