US 80 over Over Old US 49 Kcs Rr
Fair Condition88 years old18,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Rankin |
| Location | 0.5 Mi E Hinds Cl |
| Carries | US 80 |
| Crosses | Over Old US 49 Kcs Rr |
| Coordinates | 32.27967, -90.16775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 410.1 ft (125 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 2137.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,000 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 210008006104720 |