US 80 W.b.l. over Mud Creek Relief
Good Condition12 years old2,165 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dallas |
| Location | 2.3 Mi West Of Al 5 |
| Carries | US 80 W.b.l. |
| Crosses | Mud Creek Relief |
| Coordinates | 32.44442, -87.40252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 479.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,165 (2013) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020511 |