US 82 S-5 Lm 19.35 over Creek
Fair Condition47 years old9,400 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Union |
| Location | 2.43 Mi W Jct US 167 |
| Carries | US 82 S-5 Lm 19.35 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 33.18818, -92.67781 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 275.9 ft (84.1 m) |
| Deck Area | 1026.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,400 (2018) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000X0472 |