US Highway 281 SB over James River
Fair Condition66 years old10,370 vehicles/day
Location
| State | North Dakota |
| County | Stutsman |
| Location | 1 North Of I-94 |
| Carries | US Highway 281 SB |
| Crosses | James River |
| Coordinates | 46.89899, -98.70856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 521.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,370 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0281068593 L |