Us319 Sr261 over Fg&a Rr
Good Condition27 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Leon |
| Location | 0.4 Mi South Of Us90 Sr10 |
| Carries | Us319 Sr261 |
| Crosses | Fg&a Rr |
| Coordinates | 30.45421, -84.22649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 119.4 ft (36.4 m) |
| Deck Area | 1685.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 550117 |