Us98 Sr30 WB over Pensacola Bay
Good Condition3 years old56,835 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Escambia |
| Location | 0.25mi W Of 17th Street |
| Carries | Us98 Sr30 WB |
| Crosses | Pensacola Bay |
| Coordinates | 30.39409, -87.18512 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 16138.1 ft (4918.9 m) |
| Max Span | 375.0 ft (114.3 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 88540.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56,835 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 480290 |