Usr 50 over Middle Fork Salt Creek
Good Condition43 years old3,404 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Vinton |
| Location | 0.65m E Of Jct SR 671 |
| Carries | Usr 50 |
| Crosses | Middle Fork Salt Creek |
| Coordinates | 39.27065, -82.66851 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 77.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,404 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 8200165 |