Washington ST over Mississinewa River
Fair Condition71 years old11,210 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Grant |
| Location | 00.19 Mi N Of SR 18 3rd |
| Carries | Washington ST |
| Crosses | Mississinewa River |
| Coordinates | 40.56153, -85.65979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 316.9 ft (96.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1410.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,210 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2700167 |