Water Way over Mud Bayou
Good Condition23 years old330 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | 0.05 Mi SE Of Acadiana LN |
| Carries | Water Way |
| Crosses | Mud Bayou |
| Coordinates | 29.57038, -95.03137 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 130.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 121020P64691245 |