Water Works Road over Frazier Creek
Good Condition47 years old4,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Forsyth |
| Location | .15 Mi.e Jct.us311 |
| Carries | Water Works Road |
| Crosses | Frazier Creek |
| Coordinates | 36.11292, -80.20757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 170.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,200 (2011) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000670389 |