Werner Road over Flat Rock Creek
Good Condition55 years old68 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Van Wert |
| Location | 0.90 Mi N Jct T 152 |
| Carries | Werner Road |
| Crosses | Flat Rock Creek |
| Coordinates | 40.91477, -84.78891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 110.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 8130132 |