West Main Street over Quinnipiac River
Good Condition47 years old8,632 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Hartford |
| Location | 760 Ft W Of Route 10 |
| Carries | West Main Street |
| Crosses | Quinnipiac River |
| Coordinates | 41.58753, -72.89123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 164.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,632 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04338 |