Western Av/31st over Sanitary&ship Canal
Poor Condition86 years old24,800 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Cook |
| Location | 3100 S Western AVE |
| Carries | Western Av/31st |
| Crosses | Sanitary&ship Canal |
| Coordinates | 41.83824, -87.68513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 171.9 ft (52.4 m) |
| Deck Width | 145.3 ft (44.3 m) |
| Deck Area | 3982.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,800 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016605600000000 |