Wilbur RD over Brushy Creek
Good Condition9 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Lawrence |
| Location | 4.4 Mi-sw Jct Ky-32 |
| Carries | Wilbur RD |
| Crosses | Brushy Creek |
| Coordinates | 37.98306, -82.79056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 61.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 064C00090N |