Woody Hayes DR over Olentangy River RD Cr-9
Fair Condition24 years old14,313 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Over Olentangy River RD |
| Carries | Woody Hayes DR |
| Crosses | Olentangy River RD Cr-9 |
| Coordinates | 40.00437, -83.02398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 121.4 ft (37 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 836.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,313 (2006) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2590034 |