Zingg Road over Prairie Du Pont Ck
Good Condition29 years old450 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | St. Clair |
| Location | 0.6 Mi W Of Il 163 |
| Carries | Zingg Road |
| Crosses | Prairie Du Pont Ck |
| Coordinates | 38.48526, -90.10145 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 81.4 ft (24.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 213.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 082413500000000 |