Bw8(wb)tosh288(sb) over SH 288
Good Condition7 years old12,194 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | Bw 8 At SH 288 |
| Carries | Bw8(wb)tosh288(sb) |
| Crosses | SH 288 |
| Coordinates | 29.59821, -95.36934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2197.5 ft (669.8 m) |
| Max Span | 312.3 ft (95.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 5827.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,194 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 25 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 121020325604503 |