Fau 9331 Venita DR over Csx Railroad
Good Condition11 years old6,650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | St. Clair |
| Location | .16 Mi N Fau 9166 |
| Carries | Fau 9331 Venita DR |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.59446, -89.93849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 739.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,650 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 082650700000000 |