Troy Ofal Rd/fau91 over Engle Creek
Fair Condition38 years old6,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | St. Clair |
| Location | Lincoln St. Ofallon |
| Carries | Troy Ofal Rd/fau91 |
| Crosses | Engle Creek |
| Coordinates | 38.60726, -89.91092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 204.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 082307900000000 |