Hawaii Belt Rd. over Hilea Stream
Good Condition5 years old3,730 vehicles/day
Location
| State | Hawaii |
| County | Hawaii |
| Location | 2.84 Mi S/honuapo |
| Carries | Hawaii Belt Rd. |
| Crosses | Hilea Stream |
| Coordinates | 19.12454, -155.52610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 416.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,730 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001000110306490 |