Hawaii Belt RD over Railroad(honuapo)
Good Condition86 years old3,730 vehicles/day
Location
| State | Hawaii |
| County | Hawaii |
| Location | 0.06mi S/honuapo Wharf RD |
| Carries | Hawaii Belt RD |
| Crosses | Railroad(honuapo) |
| Coordinates | 19.08913, -155.54966 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 131.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,730 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001000110306199 |