HWY 210 EB over Willamette River
Poor Condition113 years old12,687 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Benton |
| Location | 001 E HWY 31 & 210 Jct |
| Carries | HWY 210 EB |
| Crosses | Willamette River |
| Coordinates | 44.56543, -123.25653 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 713.3 ft (217.4 m) |
| Max Span | 172.9 ft (52.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 1717.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1913 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,687 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 02728 210 00013 |