HWY 210 EB over Willamette River
Fair Condition3 years old12,687 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Benton |
| Location | 001 E HWY 31 & 210 Jct |
| Carries | HWY 210 EB |
| Crosses | Willamette River |
| Coordinates | 44.56556, -123.25639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 737.9 ft (224.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 1979.1 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,687 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | T02728 21000013 |