I-75 SB To Sr826sb over NW 138th ST
Good Condition40 years old32,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Miami-Dade |
| Location | I-75/SR 826 Interchange |
| Carries | I-75 SB To Sr826sb |
| Crosses | NW 138th ST |
| Coordinates | 25.89764, -80.32954 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 581.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 870648 |