Mamalahoa over Naalehu Rdd Cnt
Good Condition60 years old3,730 vehicles/day
Location
| State | Hawaii |
| County | Hawaii |
| Location | Tmk 9-5-21:21 |
| Carries | Mamalahoa |
| Crosses | Naalehu Rdd Cnt |
| Coordinates | 19.06100, -155.58400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 81.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,730 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001950001100003 |