Manhattan To Qns over Relief
Fair Condition59 years old
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | At Randalls Island |
| Carries | Manhattan To Qns |
| Crosses | Relief |
| Coordinates | 40.79690, -73.92174 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1882.9 ft (573.9 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 8665.9 sq m |
| Main Spans | 25 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000552120G |