Nside Parkway US over Nancy Creek
Good Condition88 years old23,500 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Fulton |
| Location | In N Atlanta |
| Carries | Nside Parkway US |
| Crosses | Nancy Creek |
| Coordinates | 33.85361, -84.43098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 581.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1954) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,500 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000012100140 |