West Wesley Road over Nancy Creek
Fair Condition99 years old7,906 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Fulton |
| Location | In N Atlanta |
| Carries | West Wesley Road |
| Crosses | Nancy Creek |
| Coordinates | 33.83829, -84.43935 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 186.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,906 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000012103990 |