Off Pr 149 59.3 Km over Jagueyes Creek
Fair Condition71 years old12,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Villalba Municipio |
| Location | 2.5 Km S W Of Villalba |
| Carries | Off Pr 149 59.3 Km |
| Crosses | Jagueyes Creek |
| Coordinates | 18.11042, -66.50587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,800 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016061 |