Offpr 9921 Km 1.65 over Waterway Channel
Fair Condition37 years old300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Piedras Municipio |
| Location | 5kms South Of Las Piedras |
| Carries | Offpr 9921 Km 1.65 |
| Crosses | Waterway Channel |
| Coordinates | 18.14649, -65.87217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 86.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025481 |