Pr 9921 over Humacao River
Fair Condition57 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Piedras Municipio |
| Location | 3.5 Km South Las Piedras |
| Carries | Pr 9921 |
| Crosses | Humacao River |
| Coordinates | 18.15370, -65.86650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.3 ft (39.1 m) |
| Max Span | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 301.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010661 |