Pr 140 5.2 Km over Jauca River
Poor Condition101 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Jayuya Municipio |
| Location | 3.4 Km South Int Pr 144 |
| Carries | Pr 140 5.2 Km |
| Crosses | Jauca River |
| Coordinates | 18.18572, -66.63989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.4 ft (30.3 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 315.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002861 |