Pr 605 over Vivi River
Fair Condition47 years old500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 12 Km Southeast Of Utuado |
| Carries | Pr 605 |
| Crosses | Vivi River |
| Coordinates | 18.18047, -66.66392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 72.2 ft (22 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 178.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016801 |