Pr 2 226.3 Km over Unknown Creek
Fair Condition36 years old26,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2 Km South Of Ponce |
| Carries | Pr 2 226.3 Km |
| Crosses | Unknown Creek |
| Coordinates | 17.99599, -66.62731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Area | 426.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025851 |