Ramp Pr 52 - Pr 2 over Pr 2 Matilde Rv Creek
Fair Condition30 years old18,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1 Km SW Of Ponce |
| Carries | Ramp Pr 52 - Pr 2 |
| Crosses | Pr 2 Matilde Rv Creek |
| Coordinates | 17.99193, -66.63679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2771.0 ft (844.6 m) |
| Max Span | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 11402.1 sq m |
| Main Spans | 26 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024172 |