Pr-4494 over Depression
Fair Condition17 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Isabela Municipio |
| Location | 2.94 K.m. S. Of Isabela |
| Carries | Pr-4494 |
| Crosses | Depression |
| Coordinates | 18.47417, -67.02311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 331.4 ft (101 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 87.3 ft (26.6 m) |
| Deck Area | 2686.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 028441 |