Pr 466 2.3 Km over Isabela Irrigation Chan.
Poor Condition96 years old800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguadilla Municipio |
| Location | 10 Km N E Of Aguadilla |
| Carries | Pr 466 2.3 Km |
| Crosses | Isabela Irrigation Chan. |
| Coordinates | 18.47600, -67.07256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 42 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004881 |