Pr 52 SB 96.9 Km over Farm Road
Fair Condition56 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 6.2 Km West Of Int Pr 149 |
| Carries | Pr 52 SB 96.9 Km |
| Crosses | Farm Road |
| Coordinates | 18.03294, -66.56074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 441.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010722 |