Serralles Street over Pr 10
Good Condition29 years old100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 3 Kms. East Of Ponce |
| Carries | Serralles Street |
| Crosses | Pr 10 |
| Coordinates | 18.03146, -66.57719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 1152.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2005) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024911 |