Pr 53 Eastbound over Local Road Off Pr 901
Good Condition17 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Maunabo Municipio |
| Location | 2.64 Kms NE Of Maunabo |
| Carries | Pr 53 Eastbound |
| Crosses | Local Road Off Pr 901 |
| Coordinates | 18.00421, -65.88661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 122.7 ft (37.4 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 501.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029082 |