Pr 53 Eastbound over Sombrerito Creek
Good Condition18 years old5,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Maunabo Municipio |
| Location | 2.49 Kms NE Maunabo |
| Carries | Pr 53 Eastbound |
| Crosses | Sombrerito Creek |
| Coordinates | 18.00879, -65.88090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.4 ft (37.6 m) |
| Max Span | 123.4 ft (37.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 496.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029061 |