Pr 951 3.4 Km over Carrasco Channel
Fair Condition102 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Canovanas Municipio |
| Location | 5 Km South Of Loiza |
| Carries | Pr 951 3.4 Km |
| Crosses | Carrasco Channel |
| Coordinates | 18.40075, -65.90913 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 70.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004421 |