Pr 9959 1.8 Km over Canovanas River
Fair Condition37 years old14,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Canovanas Municipio |
| Location | 0.1 Km Int Pr 3 & Pr |
| Carries | Pr 9959 1.8 Km |
| Crosses | Canovanas River |
| Coordinates | 18.37933, -65.89193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 496 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019011 |